Sędzia Łączewski kolejny raz rozkwitł medialnie. Sędzia wyraził wątpliwość co do legalności wyboru prezesa TK i ta wątpliwość spowodowała wstrzymanie orzekania w sprawie cywilnej w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Czy właśnie doszliśmy jako Polacy do ściany? Czy należymy do panów feudalnych zwanych sędziami?

Stawałem w moim pięćdziesięcioletnim życiu przed różnymi sądami w różnym charakterze kilkaset razy. Cała ta gra przed sądem z używaniem zwrotu „wysoki sądzie” i wymianą uprzejmości nawet przy negowaniu poszczególnych słów była zawsze śmieszną tradycją, która jest raczej historycznym mruganiem okiem niż rzeczywistym oddaniem relacji między ludźmi na sali rozpraw. Byłem pewien, że sędziowie również nie podchodzą do tego „wysoki sądzie” na poważnie. Wiele razy zresztą spotkałem sędziów, którzy na sali rozpraw normalnie ze mną rozmawiali, porzuciwszy ten archaiczny dystans. I co teraz myślę? I jak bardzo się myliłem?

Sędzia z tak zwanej „rejonówki” uznał się za kompetentnego do oceny zdolności formalno-prawnej prezesa TK. Wcześniej ten sam sędzia uznał się za pana życia człowieka, który poświęcał się dla dobra państwa w walce z korupcją, i skazał go na maksymalny wymiar realnej kary pozbawienia wolności,   choć w tej samej sprawie inni sędziowie wcześniej nie widzieli podstaw do jej prowadzenia. Zachowanie sędziego jest zachowaniem pana feudalnego, który może robić wszystko. Co w tym jest najgorsze? Takie zachowanie sędziego jest akceptowane przez innych sędziów i, ich zdaniem, mieści się w ogólnych normach sędziowskich postaw.

Należymy do panów feudalnych zwanych sędziami i nie mamy szansy na wyjście z tej zależności, chyba że ci panowie będą naprawdę należeli do nas. No właśnie. Wracamy do podstawowych wartości, które gdzieś po drodze zgubiliśmy. Zacznijmy ich szukać.

Piotr Tomski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s